Competiton Results
My students have won many competitions and awards. They are regularly chosen for District Choir, Honors Choir, and All-State. Many of them are accepted into Governor's School. They receive college scholarships at prestigious universities, and go on to perform in national tours, regional shows, operas, and community choruses. Some have become music educators. Often, my students' achievements include finding ways to keep music alive as an avocation while they pursue other vocations.
Below are detailed results from competitions.
2023 NVMTA Musical Theater Competition
Ainsley Zauel, 1st place, Div 1
James Abidin, 2nd place, Div 1
Madelyn Regan, 1st place, Div 2
Jack Abidin, HM, Div 2
2023 College acceptances
Jackie Copeland, JMU
Hannah Moghaddar, McGill University
Katie Wood, Syracuse
2023 Governor's School
Paja Clark, Theater
2023 VA NATS
Jack Abidin, 3rd place, CL4A
Jack Abidin, 3rd place, MT4A
James Abidin, 1st place, CL2
James Abidin, 3rd place, MT2
Paja Clark, 1st place, MT3B
Jackie Copeland, Honors, CL3B
Jackie Copeland, Honors, MT3B
Christine Dang, Honors, CL3A
Mira Flood, Honors, CL3A
Mira Flood, Honors, MT3A
Jillson McGarry, Honors, MT3B
Hannah Moghaddar, Honors, CL3B
Hannah Moghaddar, Honors, MT3B
Madelyn Reagan, Honors, CL3A
Madelyn Reagan, Honors, MT3A
2023 Bailey's Crossroads Bland
Hannah Moghaddar, 1st place
Christine Dang, 2nd place
Mira Flood, 3rd place
2023 Reston Bland
James Abidin, 1st place
Jackie Copeland, 2nd place
Jack Abidin, 3rd place
Mira Flood, finalist, 2023 William Warfield Scholarship Classical Vocal Competition
2022 NVMTA Musical Theater Competition
Jack Abidin, HM, Div 1
Ainsley Zauel, HM, Div 1
Mira Flood, 2nd place, Div 2
Katie Wood, HM, Div 3
Class of 2022 Colleges: Lena Jovancevic, UVA; Amanda Jacobson, Emerson; Ella Reidway, Gettysburg Conservatory
Bland Semi-Finals
Ella Reidway, 1st place, 3rd place in finals
Mira Flood, 2nd place
Reston Bland
Ella Reidway, 1st place
Grace Paul, 2nd place
Lena Jovancevic, 3rd place
2022 NVMTA Voice Achievement Awards
Grace Paul, 3rd Place, Trebles grades 8 - 10
Madelyn Regan, Honorable Mention, Trebles grades 8 - 10
Jack Abidin, Honorable Mention, TBB, grades 8 - 12
Lena Jovancevic, 1st place, Trebles, grades 11 & 12
Louise Robertson, Honorable Mention, Adults
2022 MAR NATS (800 competitors this year!)
Jack Abidin, 3rd place, Youth MT
2022 VA NATS
Madelyn Regan, 1st Place, Youth MT
Madelyn Regan, 2nd Place, Youth MT
Jack Abidin, Honors, Youth MT
Mira Flood, 1st Place, Lower HS MT
Jillson McGarry, 2nd Place, Lower HS MT
Hannah Moghaddar, Honors, Upper HS CL
Hannah Moghaddar, Honors, Upper HS MT
Jackie Copeland, 3rd Place, Upper HS MT
Jessi Shull, 1st Place, Adult MT
2022 All-State Choir
Lena Jovancevic
Jackie Copeland
2021 MTNA State Competition Winner: Ella Reidway
2021 NVMTA Musical Theater Competition
Division I
Mira Flood, second place; Madelyn Regan, Honorable Mention
Division II
Jackie Copeland, Honorable Mention
2021 Hal Leonard
Ella Reidway, Junior/Senior MT, Semi-finalist
Ainsley Buice, 8th grade MT, Finalist
2021 NVMTA Voice Achievement Awards
Division I
Third Place: Grace Paul
Honorable Mention: Jackie Copeland
Division II
Third Place: Lena Jovancevic
Honorable Mention: Ella Reidway
Division III
Honorable Mention: Carter Stevens
2021 Mid-Atlantic Region NATS
Category 1A, High School MT Freshman/Sophomore:
Hannah Moghaddar
Category 3A, High School Classical Freshman/Sophomore:
Hannah Moghaddar, 3rd Place, Classical
Grace Paul, 3rd Place Fresh/Soph Classical
2021 Virginia NATS
Category 15, Youth
Madelyn Regan, 1st Place
Honors: Ainsley Buice, Mira Flood
Category 1A, High School MT Freshman/Sophomore:
Lola Farkas, 2nd Place
Honors: Hannah Moghaddar, Jillson McGarry, and Grace Paul
Category 3A, High School Classical Freshman/Sophomore:
Hannah Moghaddar, 2nd Place
Grace Paul, 3rd Place
Honors: Jackie Copeland
Category 1B, High School MT Junior/Senior:
Madison Shannon, 3rd Place
Honors: Ella Reidway
Category 19, Adult MT Women
Jessi Shull, 1st Place
2020 NVMTA Musical Theater Competition
Division 1
Mira Flood, 1st Place
Madelyn Regan, Honorable Mention
Division 2
Grace Paul, Honorable Mention
Division 3
Madison Shannon, 3rd Place
2020 Hal Leonard Competition
Justin Pokrant, Early Teens Art Song, Semi-Finalist
2020 MD/DC NATS
Beth Atkins, 2nd place, Adult Music Theater Women
Danielle Huser, Honors, Upper High School Music Theater
Madeleine LeBeau, 2nd place, Upper High School Music Theater and 3rd place, Upper High School Classical
Alina Tilton, Honors, Upper High School Music Theater
Ben Wallis, 2nd Place, Adult Classical Men
2019 CAPPIES
Joe Malone, Best Actor in a Musical
Carolyn Best, nominated for Best Comic Actress in a Musical
2019 NATS
Madeleine LeBeau: 1st place in Upper High School Musical Theater, 2nd place in Upper High School Classical
Max Branciforte: 2nd place in Upper High School Musical Theater
Josh Lemons: 2nd place in Lower High School Classical, Honors in Musical Theater
Carolyn Best: 3rd place in Upper High School Musical Theater
Hana Tawil: 3rd place in College Junior Women Musical Theater
Rachel Bloom: Honors in Upper High School Classical
Noelle Buice: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Julia Ferri: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Danielle Huser: Honors in Upper High School Musical Theater
Eleanor Jacobson: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Joe Malone: Honors in Upper High School Musical Theater
Grace Shields: Honors in Upper High School Musical Theater
Annie Wood: Honors in Upper High School Musical Theater
2019 NSA
Hana Tawil
2019 All State Choir
Noelle Buice
Julia Ferri
Madeleine LeBeau
2019 Reston Bland Competition
Madeleine LeBeau, 1st place
2018/19 District Choir
Rachel Bloom, Sop II
Noelle Buice, advanced to ALL STATE CHOIR
Julia Ferri, Alto II, ranked 4th and advanced to 2019 ALL-STATE CHOIR
Jonathan Geerdes, Tenor
Adellaie Jung, Alto I, ranked 3rd
Madeleine LeBeau, Sop I, ranked 6 and advanced to 2019 ALL-STATE CHOIR
Vivian Lemons, Sop II
2018 NVMTA Musical Theater Competition
Div 1: Vivian Lemons, 3rd Place
Div 2: Madeleine LeBeau, 1st Place
Samantha Avery, 3rd place
Carolyn Best, Honorable Mention
Annie Wood, Honorable Mention
Div 3: Maxwell Branciforte, 1st place
Joe Malone, 3rd Place
Jonathan Geerdes, Honorable Mention
Joshua Lemons, Honorable Mention
Class of 2018 College Acceptances: Olivia Chaves, full scholarship to Temple University, music ed; Parker Waters, BYU's Music Dance and Arts; Lindsey Jacobson, musical theater at Catholic University; Molly Van Trees and Shiva Zarean, Vocal Performance at JMU.
2018 NATS National Student Auditions
Parker Waters, 1st Place, HS Men, Classical
Parker Waters, 2nd Place, HS Men, MuTh
2018 NVMTA Voice Achievment Awards (Classical)
Olivia Chaves, 1st place, Division 2
Eleanor Jacobson, 3rd place, Division 2
Adellaie Jung, Honorable Mention, Div. 1
2018 National Honors Choir
Noelle Buice
Olivia Chavez
2018 NATS Regionals
Maxwell Branciforte, 2nd place, Fr/Soph MuTh Men
Madeleine LeBeau, 3rd place, Fr/Soph MuTh Women
Grace Shields, 1st place, Jr/Sr HS, MuTh Women
Parker Waters, 2nd Place, Jr/Sr HS MuTh Men and 2nd Place, Classical
2018 NATS Results
Noelle Buice, Honors, Freshman/Sophomore MuTh and Classical
Liam Bloom, Honors, Freshman/Sophomore MuTh
Maxwell Branciforte, 1st, Freshman/Sophomore MuTh Men
Olivia Chaves, Honors, Jr/Sr Classical
Eleanor Jacobson, Honors, Junior/Senior MuTh and Classical
Vivian Lemons, Honors, Fresh/Soph MuTh
Madeleine LeBeau, 1st place, Fresh/Soph Classical and 3rd place, Fresh/Soph MuTh
Caitlin O'Hara, 3rd place, Adult Women MuTh
Grace Shields, 3rd place, Freshman/Sophomore MuTh
Margot Vanyan, Honors, Junior/Senior Classical
Ben Wallis, 1st place, Continuing Ed Men
Parker Waters, 1st place, Jr/Sr Classical and 3rd place, Jr/Sr MuTh
Annie Wood, Honors, Jr/Sr MuTh
2017 District Choir
Liam Bloom, Bass I
Rachel Bloom, Alto I, ranked 3rd
Max Branciforte, Tenor II
Noelle Buice, Alto I, ranked 5th
Olivia Chavez, Sop II: ranked 1st with a perfect score of 200
Eleanor Jacobson, Sop I: ranked 13th
Lindsey Jacobson, Sop I: ranked 5th
Madeleine LeBeau, Sop I, ranked 11th
Vivian Lemons, Alto I
2017 NVMTA Music Theater Judged Recital Results
Div 2 Max Branciforte, 1st Place
Div 3 Annie Wood, 2nd Place
Div 3 Madeleine LeBeau and Eleanor Jacobson, tied for 3rd Pl
Parker Waters was selected as a national semifinalist in the 2017NATS National Student Auditions in both Classical and Musical Theater categories.
Class of 2017 college acceptance: Marc Manaloto, Tisch School for the Arts (NYU)
2017 Hal Leonard MT
Lindsey Jacobson, semi-finalist
2017 NVMTA Voice Achievement Awards
Madeleine LeBeau, 1 st Place
Eleanor Jacobson, 3 rd Place
Liam Bloom, Honorable Mention
Annie Wood, Honorable Mention
2017 Governor’s School
Noelle Buice
Olivia Chaves
Parker Waters
2017 Regional NATS
Parker Waters, 1 st place, MT and 2 nd place Classical
Lindsey Jacobson – Honors in both
Eleanor Jacobson– Honors in Classical
Olivia Chaves, Honors in Classical
2017 VANATS
Liam Bloom, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theater
Noelle Buice, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theater
Ollivia Chaves, 1st Place, Junior/Senior Classical Women
Eleanor Jacobson, Honors in both Classical and Musical Theater Freshman/Sophomore Women
Lindsey Jacobson, Honors in both Classical and Musical Theater Junior/Senior Women
Madeleine LeBeau, 2nd place, Freshman/Sophomore Classical
Caitlin O'Hara, 3rd place, Adult Musical Theater Women
Grace Shields, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theater
Molly Van Trees, Honors, Junior/Senior Musical Theater
Parker Waters, 1st place, Junior/Senior Musical Theater, and Honors, Junior/Senior Classical
Class of 2016 college acceptances: S. Damers, R. Gustafson, JMU; H. Tawil, Shenandoah; M. Griggs, Pace
2016 Virginia All State Choir
Rebecca Brittain, Andie Carroll, Megan Griggs, and Rebecca Gustafson
2016 NVMTA
Margot Vanyan, First Place, Division 1
Parker Waters, Third Place, Division 1
Eleanor Jacobson, Honorable Mention, Division 1
Megan Griggs, First Place, Division 2
Rebecca Gustafson, Second Place, Division 2
Hana Tawil, Third Place, Division 2
Rebecca Brittain, Honorable Mention, Division 2
Barbara Cummings, Second Place, Division 3
2016 Virginia NATS
Marina Bien, Honors, Musical Theater, Lower High School Women
Rebecca Brittain, Honors, Musical Theater, Upper High School Women
Noelle Buice, 3 rd Place, Musical Theater, Lower High School Women
Sarah Damers, Honors in both Classical and Musical Theater, Upper High School Women
Megan Griggs, 2 nd Place, Musical Theater, and 3 rd Place, Classical, Upper High School Women
Rebecca Gustafson, 3 rd Place, Classical, Upper High School Women
Amanda Holsinger, 1 st Place, Musical Theater, and Honors, Classical, Upper High School Women
Eleanor Jacobson, Honors in both Classical and Musical Theater, Lower High School Women
Lindsey Jacobson, 1 st Place, Musical Theater, Lower High School Women
Marc Manaloto, 2 nd Place, Musical Theater, Upper High School Men
Mavis Manaloto, Honors, Musical Theater, Lower High School Women
Abby Middleton, 3 rd Place, Classical, and Honors, Musical Theater, Advanced Independent Studio
Molly Nuss, Honors in both Classical and Musical Theater, College Sophomore Women
Grace Shields, Honors, Musical Theater, Lower High School Women
Hana Tawil, Honors in both Musical Theater and Classical, Upper High School Women
Margot Vanyan, 2 nd , Musical Theater, and Honors, Classical, Lower High School Women
Parker Waters, 1 st , Musical Theater, and 2 nd , Classical, Lower High School Men
Michael Williamson, Honors, Musical Theater, Upper High School Men
2015 Governor's School: Megan Griggs
2015 NVMTA
Margot Vanyan: 2nd place, Div. 1
Hana Tawil: 2nd Place, Div. 2
Kristin Gavaza: 1st Place, Div. 3
GlennTurner and Jennifer Gotten, tied for 3rd place, Div. 3
2015 Regional NATS
Megan Griggs: 2nd place, Classical, Honors, MT
A. Holsinger: Honors, MT
Hana Tawil: 2nd Place, MT, Honors, Classical
Margot Vanyan, Honors in both Classical and MT
2015 VANATS
Maura Aschenbrenner, Honors, Jr./Sr. Musical Theater Women
Megan Griggs: 1st place, Jr/Sr Classical Women and 1st place, Jr/Sr Musical Theater
Amanda Holsinger, 2nd place, Jr./Sr. Classical Women and Honors, Jr./Sr Musical Theater
Lindsey Jacobson, Honors in both Classical and Musical Theater (Freshman/Soph)
Hana Tawil, 2nd place, Jr/Sr Musical Theater Women, Honors, Jr./Sr Classical
Margot Vanyan: 1st place, Fr/Soph Classical Women and 3rd place, Fr/Soph Musical Theater
Parker Waters, 3rd place, Fr/Soph Musical Theater
Vienna Bland Competition 2015
Margot Vanyan, 1st place
2015 Bland
Fairfax: Megan Griggs, 2nd place
2014 NVMTA Voice Achievement Awards
Megan Griggs, 1st place, Division 1A
Margot Vanyan, 3rd place, Division 1A
Rebecca Gustafson, 3rd place, Division 1B
Andie Carroll, Honors, Division 1B
Hana Tawil, Honors, Division 1B
Nancy Marie Brittain, 3rd place, Division 2
Madeleine Arthur, 1st place, Division 3
2014 NATS Mid-Atlantic Regional Competition
Megan Griggs, 2nd Place, Freshman/Sophomore Musical Theatre Women
Megan Griggs, Honors, Freshman/Sophomore HS Classical Women
Ben Walllis, 2nd Place, Continuing Education Men
2014 Classical Singer HS Competition: Claire Gallagher, 1st Place; advanced to Round 2
2014 VANATS
Claire Gallagher, 2nd Place, Junior/Senior Musical Theatre Women
Megan Griggs, 1st Place, Freshman/Sophomore Women
Megan Griggs, 1st Place, Freshman/Sophomore Musical Theatre Women
Lindsay Steinburg, Honors, Junior/Senior Musical Theatre Women
Hana Tawil, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theatre Women
Glenn Turner, 3rd place, Junior/Senior HS Men
Ben Wallis, 2nd place, Continuing Education Men
2013 Governor's School: Amanda Mason
2013 NVMTA Voice Achievement Awards
Erin Cooper, 1st place, Division 3
Susanna Jacobson, 2nd place, Division 2
Glenn Turner, Honors, Division 2
2013 NATS Regionals in Charleston, SC
Only one student participated: Glenn Turner, who received Honors.
2013 Virginia NATS
Andie Carrol, 1st place, Freshman/Sophomore Beginning High School Women
Megan Griggs, 1st place, Freshman/Sophomore Musical Theatre High School Women
Susanna Jacobson, 1st place, Junior/Senior Musical Theatre High School Women
Ben Wallis, 1st place, Continuing Education Men
Anna Adere, 2nd place, Freshman/Sophomore Advanced High School Women
Samantha Dempsey, 2nd place, Freshman/Sophomore Musical Theatre High School Women
Claire Gallagher, 2nd place, Junior/Senior Musical Theatre High School Women
Nick Ingargiola, 2nd place, Freshman/Sophomore Musical Theatre High School Men
Sarah Schweit, 2nd place, Junior/Senior Muscial Theatre High School Women
Glenn Turner, 2nd place, Junior Senior Beginning HS Men
Maura Aschenbrenner, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theatre HS Women
Susanna Jacobson, Honors, Junior/Senior Advanced HS Women
Leah Odom, Honors, Freshman/Sophomore Advanced HS Women
Leah Odom, Honors, Freshman/Sophomore Musical Theatre Women
2012 NVMTA Voice Achievement Awards
Nancy Marie Brittain, Division 1, First Place
Anna Adere, Division 1, Third Place
Ben Wallis, Division 3, First Place
2012 NATS Regionals
Claire Gallagher, 1st place, Freshman/Sophomore Musical Theater HS Women
Aidan Quartana, 2nd place, Junior/Senior Musical Theater HS Men
Anthony Ingargiola , 3rd place, Junior/Senior Musical Theater HS Men
2012 VANATS
Anna Adere, 1st place, Freshman/Sophomore HS Women
Claire Gallagher, 1st place, Fresh/Soph MT HS Women
Nick Burroughs, 2nd place, Junior/Senior HS Men
Leah Odom, 2nd place, Fresh/Soph HS Women
Amanda Mason, 2nd place, Freshman/Sophomore MT HS Women
Katelyn Reimer, 2nd place, Jr./Sr. MT HS Women
Anthony Ingargiola, 3rd place, Junior/Senior Musical Theater HS Men
Nick Burroughs, 3rd place, Junior/Senior Musical Theater HS Men
Susanna Jacobson, 3rd place, Junior/Senior HS Women
Susanna Jacobson, 3rd place, Junior/Senior HS Musical Theater Women
Aidan Quartana, Honors, Junior/Sr HS MT Men
Katelyn Reimer, Honors, Jr./Sr. HS Women
2012 Bland (Gainesville)
Molly Nuss, 1st place
2012 Bland (Fairfax)
Amanda Mason , 2nd place
2011 VANATS
Amanda Mason, 1st place, Fresh/Soph Beginning HS Women
Amanda Mason, 1st place, Fresh/Soph MT
Susanna Jacobson, 1st place, Fresh/ Soph Advanced HS Women
Susanna Jacobson, 1st place, Fresh/Soph MT
Rachel Harrington, 2nd place, Fresh/Soph MT College
MaryKate Goff, 2nd place, Jr/Sr HS MT
Rachel Hutzenbiler, 2nd place, Jr./Sr Beginning HS Women
Sarah Schweit, 2nd place, Fresh/Soph HS MT Women
Ben Wallis, 2nd place, Continuing Ed Men
Julia Weagraff, Honors, Fresh/Soph HS Mt Women
2011 Bland (Fairfax)
Nick Burroughs, 2nd place
2011 NVMTA
Molly Nuss, 1st place, Freshman/Sophomore
Susanna Jacobson, 2nd place, Fresh/Soph
Rachel Harrington, 2nd place, Continuing Education
Nicole Piche, 3rd place, Fresh/Soph
Amanda Mason, Hon. Men. Fresh/Soph
2010 NVMTA
Molly Nuss, 3 rd place winner Division 1
Emily McLenigan, Honors, Division 1
Nicole Piche, Honors, Division
Danny Lucas, 3 rd place winner in Division 2
Barbara Cummings, 3 rd place winner in Division 3
Katherine Oros, 2 nd place winner in Division 3
2010 VANATS
Ben Wallis, 1st place, Continuing Ed Men
Danny Lucas, 2nd place, Classical HS Men; 3rd place, MS HS Men
Alex Johnson, Honors, HS MT Women
2009 VANATS
Neema Atri, 2nd place, MT HS Men
MaryKate Goff, Honors, MT HS Women
Sung-Hee Lee, 2nd place, HS Women
Danny Lucas, 2nd place, HS Men
2008 NVMTA
Richard Jacobson, 2nd place, Div. 2
Barbara Cummings, 2nd place, Div. 3
Ben Wallis, 3rd place, Div. 3
2007 NVMTA
Rebecca Elam, 2nd, Div. 2
Richard Jacobson, 3rd, Div. 2
Heidi Ermlick, Honorable Mention
2007 NATS Regionals
Rebecca Elam, 2nd, Jr/Sr MT Women
Ben Wallis, 1st, Continuing Ed Men
Claire Manship, 1st, MT HS Women
2007 VANATS
Rebecca Elam, 1st, Jr/Sr Adv HS Women
Claire Manship, 1st, MT HS Women
Glen North, 1st, MT HS Men
Ben Wallis, 1st, Continuing Ed Men
Richard Jacobson, 2nd place, HS MT Men
Rebecca Elam, 3rd Place, HS MT Women
2006 VANATS
Rebecca Elam, 1st, Freshman/Soph Adv. HS Women
Stacey Jackson, 1st, MT HS Women
2005 NVMTA
Jesse Korby, 2nd, Div. 2
April Day, Hon. Men.
Lani Jacobson, 3rd, Div. 3
2005 VANATS
Jesse Korby, 1st, Beginning HS Men
2004 VANATS
John Kownacki, 1st, Jr/Sr High School Men
2000 VANATS
Nancy DuPlissey, 1st, Continuing Ed Women
2023 Governor's School
Paja Clark
Freshman/Sophomore MT
Hannah Moghaddar, 1st place
Freshman/Sophomore Classical
Grace Paul and Hannah Moghaddar, 3rd place
2021 Virginia NATS Competition
Category 15, Youth
Madelyn Regan, 1st Place
Honors: Ainsley Buice, Mira Flood
Category 1A, High School MT Freshman/Sophomore:
Lola Farkas, 2nd Place
Honors: Hannah Moghaddar, Jillson McGarry, and Grace Paul
Category 3A, High School Classical Freshman/Sophomore:
Hannah Moghaddar, 2nd Place
Grace Paul, 3rd Place
Honors: Jackie Copeland
Category 1B, High School MT Treble (Junior/Senior):
Madison Shannon, 3rd Place
Honors: Ella Reidway
Category 19, Adult MT Women
Jessi Shull, 1st Place
2020 NVMTA Musical Theater Competition
Division 1
Mira Flood, 1st Place
Madelyn Regan, Honorable Mention
Division 2
Grace Paul, Honorable Mention
Division 3
Madison Shannon, 3rd Place
Maya Kischler, Oklahoma City University. Maya will be majoring in Dance.
Joe Malone, Best Actor in a Musical
Carolyn Best, nominated for Best Comic Actress in a Musical
The cast of Catch Me If You Can, nominated for Best Musical
Congratulations to Hana Tawil for being selected for the 2019 NATS National Student Awards Finals, and to Parker Waters for placing 1st in Classical and 2nd in Music Theater at the 2018 NSA. Parker and Hana had to compete at the State and Regional levels, plus submit a video, in order to make it all the way to Nationals.
2019 NFMC & Bland
Congratulations to Madeleine LeBeau for placing second in a nationwide vocal competition sponsored by the National Federation of Music Clubs, and placing first in Bland for the state of Virginia.
2019 VANATS Results
Max Branciforte: 2nd place in Upper High School Musical Theater
Josh Lemons: 2nd place in Lower High School Classical, Honors in Musical Theater
Madeleine LeBeau: 1st place in Upper High School Musical Theater, 2nd place in Upper High School Classical
Carolyn Best: 3rd place in Upper High School Musical Theater
Hana Tawil: 3rd place in College Junior Women Musical Theater
Rachel Bloom: Honors in Upper High School Classical
Noelle Buice: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Julia Ferri: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Danielle Huser: Honors in Upper High School Musical Theater
Eleanor Jacobson: Honors in both Upper High School Classical and Musical Theater
Joe Malone: Honors in Upper High School Musical Theater
Grace Shields: Honors in Upper High School Musical Theater
Annie Wood: Honors in Upper High School Musical Theater
Congratulations to Noelle Buice, Julia Ferri and Madeleine LeBeau, who will be singing in the Virginia All State Choir in April. Congratulations to Adellaie Jung, who is a 3rd alternate for All State.
Congratulations to Abby Middleton, who was nominated for a Helen Hayes Award for Outstanding Leading Actress in a Musical! Abby just finished playing The Little Mermaid at Toby's Dinner Theater.
"Mrs. Smith provides an extremely supportive learning environment in her studio, which was absolutely crucial to my development as a performer. She always encouraged me to work hard to reach my goals and never give up on my dreams. Without Mrs. Smith’s constant wisdom and compassionate teaching, I would never have gained the confidence, opportunities, and success that I have today.”
- Amanda Mason